İSTANBUL'DA HAVA
PİYASALAR
SON DAKİKA
”TARİH ŞUURU VE ONA VÜCUT VEREN TARİH”
”TARİH  ŞUURU  VE  ONA VÜCUT VEREN  TARİH”

“Tan yerinin ağarmasıyla Suruna üfledi; Yer yarıldı, Gök gürledi… Türk’ün kıyameti kopuverdi..!”

26 Ağustos sabahı başlayıp beş gün beş gece devam eden Afyon-Karahisar ve Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin sonunda düşmanın asıl kuvvetleri imha edilmiştir. Atatürk diyor ki;

“Savaş sırasında topçularımızın, piyadelerimizin, süvarilerimizin, makineli tüfeklerimizin, tayyarecilerimizin ve her sınıf askerlerimizin gösterdikleri gayret ve kahramanlık her türlü takdirin fevkindedir“.

Düşman çekilirken, uğradığı her yeri yakmış, yıkmış ve âciz, müdafaasız ahaliyi, kadın ve çocukları öldürmüş, yakmıştır.

Büyük zaferi mümkün kılan en büyük etkeni ‘Türk milletinin bilâkaydüşart hâkimiyetini eline almış olması’ nda gören Mustafa Kemal Paşa, bunun Türk ve dünya tarihinde çok büyük ve feyizli bir inkılâp olduğuna dikkat çekmiştir:

“Efendiler, hâkimiyeti millîye öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkûmdurlar” sözleriyle bu esasa olan inancını dile getirmiştir.

Türk milletinin bir bütün halinde, bağımsız yaşaması yolunda can verenlerin emanetine layık olabilecek nesiller yetiştirmek için hem millî mücadeleyi hem de ona yön ve şekil veren lideri, yol arkadaşlarını layıkıyla anlamak ve anlatmak gerektiği açıktır.

Millî zaferleri başta 30 Ağustos olmak üzere en parlak şekilde kutlamak; ‘nankörlük, cehalet ve gafletin köklerini sökmek’tir.

Bağımsız bir devlet olarak bu topraklarda yaşamanın sırrı, millî tarihe sarılmaktır. Tarih şuuru ve ona vücut veren tarih bilgisi, orduların zafer sırrıdır.

SAYGILARIMLA ..

NURAY YILMAZ

Foto Galeri:
27 Ağustos 2017 · 0 yorum
Yorum yapİleti:

YENİ SAYI
VİDEO GALERİ
SONRAKİ VİDEO →
YAZARLAR
DUYURULAR
RÖPORTAJ
ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK
OKUNANLAR
LİNKLER
SON
YORUMLAR
Copyright © 2011 - 2018
Sitemizdeki tüm haber, yazı ve resimlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.