İSTANBUL'DA HAVA
PİYASALAR
SON DAKİKA
SULTAN II. ABDÜLHAMİD’İN İSTANBUL’DAKİ 100 ESERİ KİTABI YAYINLANDI
SULTAN II. ABDÜLHAMİD’İN İSTANBUL’DAKİ 100 ESERİ KİTABI YAYINLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş., Sultan II. Abdülhamid’in İstanbul’da yaptırdığı, ihya ettiği ve projelendirdiği mimari eserlerin anlatıldığı “İstanbul’un 100 Sultan II. Abdülhamid Eseri” adlı kitabı “İstanbul’un Yüzleri” serisinden yayınladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş., değerli bir kitabı daha İstanbul’un edebiyat arşivine kazandırdı. İbrahim Akkurt tarafından hazırlanan “İstanbul’un 100 Sultan II. Abdülhamid Eseri” adlı kitap “İstanbul’un Yüzleri” serisinden çıktı. Kitapta, Sultan II. Abdülhamid’in İstanbul’da yaptırdığı, ihya ettiği ve projelendirdiği, Dârü’l-Kelp, Hamidiye Etfal Hastanesi, Telkihhane-i Şahane, Cisr-i Enbubi (Tüp Geçit), Yıldız Sarayı’na Demiryolu Projesi, Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi, Kabataş Mekteb-i İdadisi, Aşiret Mekteb-i Hümâyunu, Sağır, Dilsiz ve Âmâ Mektebi, Yıldız Hamidiye Camii, Orhaniye Kışlası gibi birçok önemli eser ve proje hakkında detaylı bilgi ve görseller yer alıyor.

İlklere imza attı
Sultan II. Abdülhamid, ülke içindeki siyasi tartışmalarla ve ülkeler arası çıkar mücadeleleriyle uğraşmanın yanında kalkınmaya önem vermiş ve yapmış olduğu reformlarla çağı yakalamayı amaçlamıştır. Ortaya koyduğu ve uygulamayı planladığı projelerle birçok ilke imza atarken, diğer devletlerin de hayranlığını kazanmıştır. Sultan II. Abdülhamid’in siyasi yönü ile birlikte, Osmanlı vatanına kazandırdığı eserleri konuşmak, O’nun çağın gerekliliklerini ve ilerisini düşündüğünün bir kanıtıdır. Osmanlı coğrafyasının her köşesinde yaptırdığı ya da ihya ettiği cami, medrese, mektep, hastane, çeşme, köprü ve suyolu gibi mimari eserlere şahsi servetinden de katkı sağlamıştır. Döneminde birçok eğitim, ticaret, sanayi, sağlık, ziraat ve hayır kurumu açılmış ve günümüzde devam eden birçok müessesenin kurulmasını sağlamıştır.

19. ve 20. yüzyıl siyasetine damgasını vuran Sultan II. Abdülhamid’in İstanbul’da yaptırdığı, ihya ettiği ve projelendirdiği yüz eserin anlatıldığı “İstanbul’un 100 Sultan II. Abdülhamid Eseri” adlı kitap, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. yönetimindeki İstanbul Kitapçısı mağazalarında, www.istanbulkitapcisi.com adresinde ve seçkin kitabevlerinde okuyucularına ulaşıyor.

Foto Galeri:
10 Ocak 2019 · 0 yorum
Yorum yapİleti:

Ramazan Bayramınız kutlu olsun.
Ramazan Bayramınız kutlu olsun.
VİDEO GALERİ
SONRAKİ VİDEO →
YAZARLAR
DUYURULAR
RÖPORTAJ
ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK
OKUNANLAR
LİNKLER
SON
YORUMLAR
Copyright © 2011 - 2019
Sitemizdeki tüm haber, yazı ve resimlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.