İSTANBUL'DA HAVA
PİYASALAR
SON DAKİKA
Maltepe’de Gagavuzlar, halk oyunlarıyla büyüledi
Maltepe’de Gagavuzlar, halk oyunlarıyla büyüledi

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kurban Bayramı tatili nedeniyle ara verilen Uluslararası Beşçeşmeler Yaz Festivali’ne Gagavuz Türkleri damgasını vurdu

Birbirinden renkli ve coşkulu danslarıyla Maltepelilerin içini ısıtan Gagavuzlar’ın gecesinde konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Birbirimize dokunduğumuzda, dostluk elimizi uzattığımızda, aramızda farkın olmadığını da gördük. Hoş geldiniz Türk kardeşlerim” dedi.

Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Beşçeşmeler Yaz Festivali, Gagavuzya’nın sahne aldığı geceyle coşku içerisinde devam etti. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Başkan Yardımcısı Canan Döner’in katıldığı festivalde, Gagavuzya Dışişleri Bakanı Vitaly Vlah, Moldova Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Dna Maria Filimon, Komrat Belediye Başkanı Sergey Anastasov, Gagavuzya Dış ilişkiler Türkiye ve AB Birimi Koordinatörü Tatiyana Çelebi, Kültür Bakanı Yardımcısı Alexei Karaterzi, Gagavuzya Başkanı İdare İşler Müdürlügü Medya Koordinatörü Georgy Yalanjı ve Türk Halkları Konseyi Genel Başkanı Mahmut Oral ve duayen gazeteci Yalçın Bayer katıldı.

“Türk örf adetlerini korudular”

Gecenin açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Gagavuzya’dan, uzak yerlerden bize elini uzatarak, kilometrelerce yolu kat ederek Maltepe’ye konuk olmak için gelen bütün sanatçılara, siyasetçilere hoş geldiniz diyoruz. Hep diyoruz ya, doğduğumuz yeri belirleme şansımız yok. İşte bu Gagavuzyalı kardeşlerimizin, yaklaşık 1000 yıl önce, bir kısmı Anadolu’ya gelirken, bir kısmı da Balkanlara gitti ve orada Oğuz Türkçesi’ni asırlarca muhafaza etti. Onlar nereye gittilerse Türk dilini, Türk örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerimizi her tarafa taşıyarak, Türk insanının onur abidesi oldular. Kendilerini şükran ve takdirle anıyoruz” dedi.

Gecenin sonunda ise Gagavuz Türkleri, kendi kültürüne göre hazırladıkları iki adet hediyeyi Maltepe Belediye Başkanı Alı Kılıç’a takdim etti.

  • Atladığı sulama kanalında kayboldu

    Adana’da ilk kocasından…

  • REKLAM
    BMW 3 Serisi

    Eylül Ayına Özel %0 Faiz Avantajını Kaçırmayın.

Foto Galeri:
10 Eylül 2017 · 0 yorum
Yorum yapİleti:

VİDEO GALERİ
SONRAKİ VİDEO →
YAZARLAR
DUYURULAR
RÖPORTAJ
ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK
OKUNANLAR
LİNKLER
SON
YORUMLAR
Copyright © 2011 - 2019
Sitemizdeki tüm haber, yazı ve resimlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.